Antykoncepcja hormonalna: Prawda o niej i jak ją stosowaćObecnie kobiety mają większy wybór niż kiedykolwiek, jeśli chodzi o antykoncepcję. Oprócz tradycyjnych metod, takich jak prezerwatywa, abstynencja i pigułka, kobiety mają obecnie dostęp do wielu opcji hormonalnych. Są to zarówno standardowe doustne środki antykoncepcyjne ("pigułka"), jak i nowsze rodzaje, takie jak wkładka wewnątrzmaciczna (IUD), która uwalnia niewielkie ilości hormonów bezpośrednio do macicy. Jeśli zastanawiasz się nad stosowaniem hormonalnej kontroli urodzeń, prawdopodobnie masz pytania dotyczące dostępnych opcji i tego, jaka metoda będzie dla Ciebie odpowiednia. W tym artykule omówiono wszystko, co należy wiedzieć o antykoncepcji hormonalnej i o tym, czy jedna z tych metod jest dla Ciebie odpowiednia.

Co to jest antykoncepcja hormonalna?

Antykoncepcja hormonalna, podobnie jak wszystkie inne rodzaje kontroli urodzeń, ma na celu zapobieganie ciąży poprzez uniemożliwienie (lub opóźnienie) owulacji lub uniemożliwienie plemnikom dotarcia (lub zapłodnienia) do komórki jajowej. Najczęstsze rodzaje antykoncepcji hormonalnej to pigułki antykoncepcyjne, plaster i pierścień, strzał (octan medroksyprogesteronu depot), implant, IUD i implant. Niektóre rodzaje to metody codzienne (pigułka, plaster i pierścień), podczas gdy inne to metody, które trwają od 3 do 10 lat (zastrzyk, implant i IUD).

Antykoncepcja hormonalna to rodzaj kontroli urodzeń, który wykorzystuje hormony do zapobiegania ciąży. Obejmuje to metody takie jak pigułka, plaster, zastrzyk, implant i IUD. Działają one poprzez utrzymywanie swojego ciała od uwalniania jajka każdego miesiąca, zapłodnienia lub dołączenia do ściany macicy.

Antykoncepcja hormonalna: Poznaj swoje opcje

- Doustne środki antykoncepcyjne: Jest to najczęstszy rodzaj antykoncepcji hormonalnej i często pierwszy wybór dla kobiet, które zaczynają stosować kontrolę urodzeń. Doustne środki antykoncepcyjne zawierają syntetyczne wersje hormonów progesteronu i estrogenu, które zapobiegają ciąży poprzez uniemożliwienie owulacji. Pigułka jest na ogół bardzo skuteczna i obecnie stosuje ją ponad 10% kobiet na całym świecie. Doustne środki antykoncepcyjne są dostępne w różnych formach i mocach, ale większość zawiera jeden z kilku różnych rodzajów syntetycznego progesteronu i estrogenu.

- Plaster: Plaster to mały klej, który uwalnia estrogen i progesteron do krwiobiegu. Plaster jest stosowany na skórę raz w tygodniu przez 3 tygodnie (aby umożliwić krwawienie z odstawienia), a następnie tydzień off dla odpoczynku.

- Pierścień: Elastyczny pierścień, który uwalnia estrogen i progesteron do krwiobiegu. Pierścień wprowadza się do pochwy na 3 tygodnie, po czym następuje tydzień przerwy na odpoczynek. - Zastrzyk: Depo-Provera, czyli "zastrzyk", to zastrzyk syntetycznego progesteronu podawany co 12 tygodni.

- Implant: Implanon, Nexplanon, Jadelle i Sonya to małe, jednośladowe implanty, które uwalniają progesteron do krwiobiegu. Implanty działają przez 3 lata i są wprowadzane w górną część ramienia.

- IUD: IUD jest małe urządzenie, które jest wprowadzane do macicy, aby zapobiec ciąży. Trwa ona do 10 lat i uwalnia miedź lub syntetyczny progesteron.

Plusy i minusy doustnych środków antykoncepcyjnych

- Zalety doustnych środków antykoncepcyjnych obejmują fakt, że są one łatwe w użyciu i bardzo skuteczne: Badania wykazały, że przy prawidłowym stosowaniu około 9 na 10 kobiet nie zajdzie w ciążę w ciągu pierwszego roku stosowania. Istnieje również bardzo niewiele skutków ubocznych związanych z tymi metodami antykoncepcji, chociaż niektóre kobiety mogą zauważyć zmiany w swoim cyklu miesiączkowym.

- Jednym z minusów doustnych środków antykoncepcyjnych jest to, że trzeba pamiętać, aby brać je codziennie. Musisz również pamiętać, aby wziąć go z wyprzedzeniem, ponieważ skuteczność tych środków antykoncepcyjnych nie zmniejsza się z czasem - opiera się na tym, że potrzebujesz pewnej ilości czasu, aby przyzwyczaić się do hormonów zawartych w leku. Oznacza to, że musisz mieć pewną ilość czasu, aby przyzwyczaić się do syntetycznych hormonów zawartych w leku, zanim będziesz mogła polegać na nim, aby skutecznie zapobiegać ciąży.

- Innym minusem doustnych środków antykoncepcyjnych jest fakt, że nie są one odpowiednie dla wszystkich. Kobiety, które palą, są starsze niż 35 lat, mają nadwagę lub historię zakrzepów krwi lub choroby serca mogą nie być dobrymi kandydatami do tych metod antykoncepcji.