Seksuolog: Czego się spodziewać po wizycie u niegoSeksuolog to w dzisiejszych czasach bardzo popularne pojęcie. Wiele osób chce wiedzieć o seksuologu, czym się zajmuje i jak można go spotkać. Jeśli szukasz seksuologa w swoim mieście, dobrą wiadomością jest to, że jest ich tam wielu. Seksuolodzy są ekspertami od ludzkich zachowań seksualnych i dziedzin pokrewnych, takich jak medycyna, psychologia, socjologia czy biologia. Zajmują się badaniem seksu i jego implikacjami w życiu człowieka. Dostarczają informacji na temat ludzkiej seksualności każdemu, kto jest zainteresowany tymi tematami. Pomagają ludziom, którzy mają pytania dotyczące ich uczuć i reakcji seksualnych. Seksuolog może również pomóc tym, którzy mają trudności z radzeniem sobie z powodu przeszłych doświadczeń, takich jak nadużycia lub zaniedbania w dzieciństwie. Wykwalifikowany seksuolog zajmie się takimi kwestiami jak lęk przed wydajnością, niezdolność do osiągnięcia orgazmu, brak pożądania partnerów lub lęk przed intymnością, zamiast skupiać się wyłącznie na mechanice stosunku.

Czym zajmuje się seksuolog?

Seksuolog jest pracownikiem służby zdrowia, który specjalizuje się w zdrowiu i zaburzeniach seksualnych. Mogą oni udzielać informacji i porad osobom i parom na temat szerokiego zakresu kwestii seksualnych, od zmniejszenia ryzyka chorób wenerycznych po kwestie emocjonalne związane z seksem. Mogą również skierowania do bardziej zaawansowanego leczenia, takich jak leki, chirurgii lub innych psychoterapii, w razie potrzeby. Seksuolodzy często wykorzystują zarówno emocjonalną, jak i biologiczną perspektywę podczas leczenia problemów seksualnych, biorąc pod uwagę szeroką gamę czynników, które wpływają na zdrowie seksualne, takie jak ogólny stan zdrowia danej osoby, dynamika związku, historia seksualna, kultura, makijaż psychologiczny i inne.

Terapeuci seksualni są specjalistami w dziedzinie zdrowia psychicznego, którzy specjalizują się w leczeniu problemów seksualnych. Terapeuci seksualni mogą pracować w prywatnych praktykach, szpitalach lub klinikach zdrowia, lub poprzez świadczenia pracodawcy lub plan zdrowotny. Aby zostać terapeutą seksualnym, osoba musi zdobyć tytuł magistra i przejść kilka lat nadzorowanego doświadczenia klinicznego.

Pierwsze spotkanie z seksuologiem

Pierwsze spotkanie z seksuologiem jest jak każdy inny rodzaj wizyty u lekarza. Nie musi być krępujące ani niekomfortowe, o ile jesteś szczery w kwestii tego, co chcesz omówić. Zabierz ze sobą przyjaciela lub partnera, jeśli dzięki temu poczujesz się bardziej komfortowo. Podczas pierwszego spotkania z seksuologiem ważne jest, abyś czuł się komfortowo. Nie uzyskasz żadnych przydatnych informacji, jeśli będziesz zbyt zakłopotany, aby szczerze opowiedzieć o swoich doświadczeniach. Seksuolog zada Ci pytania dotyczące Twojego związku, doświadczeń seksualnych i fantazji seksualnych. Zostaniesz poproszony o opisanie swoich uczuć, myśli i doświadczeń. Możesz również zostać poproszony o wypełnienie kwestionariusza lub wykonanie ćwiczenia przed swoim partnerem lub seksuologiem.