Fakty na temat antykoncepcji wśród młodych ludzi, które musisz znaćMłodzi dorośli są trudną grupą odbiorców, jeśli chodzi o rozmowy na temat seksu i antykoncepcji. Wielu z nich czuje się niezręcznie rozmawiając na te tematy z rodzicami, a co dopiero z przyjaciółmi czy partnerami. Jednak ryzyko związane z ciążą nastolatki i nieplanowanym rodzicielstwem jest bardzo realne. Niezależnie od wieku, młodzi ludzie stoją dziś w obliczu zwiększonego ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową (STI) lub zarażenia się wirusem HIV w wyniku niezabezpieczonej aktywności seksualnej. Wiele badań wykazało, że aż 40% nastolatków, którzy odbyli stosunek, nie stosuje konsekwentnie żadnej formy antykoncepcji, a coraz bardziej popularna jest tabletka dzień po. Biorąc pod uwagę tę niepokojącą statystykę, dobrze jest zapamiętać te kilka faktów.

Istnieje szeroka gama skutecznych metod antykoncepcji

Przede wszystkim należy pamiętać, że potrzeby każdej pary są inne. Dlatego też na rynku istnieje tak wiele różnych form antykoncepcji. Wybór odpowiedniej dla siebie metody nie musi być skomplikowany, jednak przemyślane metody unikną chęci korzystania z tabletki dzień po. Lekarz lub specjalista od zdrowia seksualnego może pomóc Ci określić, która metoda będzie dla Ciebie najlepsza.

Niektóre z najbardziej popularnych metod obejmują:

  • Pigułki antykoncepcyjne: Pigułki antykoncepcyjne to metoda antykoncepcji często przepisywana kobietom, które próbują uniknąć nieplanowanej ciąży. Pigułka jest w 99% skuteczna, jeśli jest stosowana prawidłowo. Jedynym minusem jest to, że obecność niektórych leków może zwiększyć ryzyko zakrzepów krwi, zwłaszcza wśród palaczy.
  • Implanty antykoncepcyjne: Implanty antykoncepcyjne to małe urządzenia, które umieszcza się pod skórą ramienia. Powoli uwalniają one hormon, który zapobiega ciąży.
  • Zastrzyki antykoncepcyjne: Zastrzyki antykoncepcyjne są podawane co osiem lub 12 tygodni. Zastrzyk zawiera hormon zwany progestagenem, który zapobiega ciąży.

Prezerwatywy są najskuteczniejszą metodą ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i ciążą

Jeśli nie używasz prezerwatyw, nie stosujesz antykoncepcji. Jeśli jesteś aktywny seksualnie, używanie prezerwatyw jest jednym z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową i ciąży. Wskaźniki zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową, w tym chlamydię, rzeżączkę i kiłę, są wśród młodych ludzi rekordowo wysokie.

Poprawne i konsekwentne używanie prezerwatyw może pomóc w ochronie Ciebie i Twojego partnera przed tymi infekcjami. Prawidłowe stosowanie prezerwatywy wymaga założenia jej przed kontaktem z narządami płciowymi, uniknięcia uszkodzenia prezerwatywy poprzez jej prawidłowe przechowywanie oraz używania nowej podczas każdego kontaktu seksualnego.

Prezerwatywy są skuteczne nawet wtedy, gdy są stosowane z innymi formami antykoncepcji, takimi jak pigułki antykoncepcyjne, ponieważ mają dodatkową zaletę: stanowią fizyczną barierę, która zapobiega przedostawaniu się nasienia do ciała partnera seksualnego. Prezerwatywy są bardzo dostępną i niedrogą metodą antykoncepcji, która może pomóc w zapobieganiu nieplanowanej ciąży i chronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Wiele osób błędnie myśli, że tabletki antykoncepcyjne pomagają zapobiegać chorobom przenoszonym drogą płciową

Tabletki antykoncepcyjne są formą antykoncepcji, a nie ochrony przed STI. Chociaż możesz polegać na pigułce antykoncepcyjnej, aby zapobiec niechcianej ciąży, nigdy nie powinnaś polegać na niej, aby chronić się przed STI. Jak już wspomniano, tabletki antykoncepcyjne są w 99% skuteczne, jeśli są stosowane prawidłowo. Jednak nawet przy prawidłowym stosowaniu nie chronią one przed STI.

Aby zapobiec przenoszeniu chorób przenoszonych drogą płciową, musisz używać prezerwatywy razem z tabletkami antykoncepcyjnymi. Pamiętaj, że nigdy nie możesz polegać wyłącznie na jednej formie antykoncepcji. Stosowanie dwóch metod jest najlepszym sposobem ochrony zarówno przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jak i przed ciążą.

Wielu młodych ludzi nie stosuje antykoncepcji, ponieważ nie chcą czuć, że "rujnują moment"

Ludzie, którzy mają negatywny pogląd na temat antykoncepcji, błędnie uważają, że stosowanie antykoncepcji jest zabójcą nastroju. Tymczasem jest wręcz przeciwnie. Stosowanie antykoncepcji w rzeczywistości zwiększa przyjemność z aktywności seksualnej dla obojga partnerów. Jeśli martwisz się o przyjemność swojego partnera, istnieje wiele różnych rodzajów antykoncepcji, które zmniejszają lub eliminują ryzyko nieplanowanej ciąży. Wiele osób, które nie stosują antykoncepcji, błędnie uważa, że mogą polegać na ciele swojego partnera, aby zapobiec nieplanowanej ciąży. Jest to nieprawda. Wszyscy mamy naturalny zegar biologiczny, który mówi naszemu organizmowi, kiedy jest właściwy czas na uwolnienie komórki jajowej. Ten zegar biologiczny jest trudny do kontrolowania i może być trudno przewidzieć, kiedy ten proces nastąpi.